Feuille NBR noir 65 Shore A
Description:
ROLL NITRILE 3 MM 10 X 1.4 M
Item number:
10308660
Minimum Order Quantity:
1
Mètre Carré
Minimum Order Amount
A minimum order amount of €50 is required.
If the threshold is not met, the price of the items will be adjusted to reach the minimum order amount.
Product information "ROLL NITRILE 3 MM 10 X 1.4 M"
Feuilles NBR
Domaines d'application:
agriculture et industrie
Utilisation:
Résistance aux graisses et aux huiles minérales et animales
Bonne tenue aux essences
Tenue aux acides dilués
Domaines d'application:
agriculture et industrie
Utilisation:
Résistance aux graisses et aux huiles minérales et animales
Bonne tenue aux essences
Tenue aux acides dilués
| Allongement à la rupture: | 300% |
|---|---|
| Densité: | 1,5 +5% |
| Matière: | NBR |
| Qualité: | Caoutchouc standard |
| Résistance aux acides: | inadapté |
| Résistance aux intempéries et à l'ozone: | inadapté |
| Résistance à l'essence et à l'huile: | adapté |
| Résistance à la traction: | 40 kg/cm² |
| Température de service: | -25 °C/+85 °C |
Product specification
| Dureté | 65 Shore A |
|---|---|
| Largeur | 1500 mm |
| Plis | sans |
| Épaisseur | 3 mm |
Only our logged-in business customers have access to prices, availability and product documentation.
Price information for this product available on request