Grundfos SP
Minimum Order Amount
A minimum order amount of €50 is required.
If the threshold is not met, the price of the items will be adjusted to reach the minimum order amount.
Product information "GRUNDFOS 98699180 SP 7-12 3x380V 1.5KW"
Les Grundfos SP sont des pompes de forage immergées conçues pour le pompage des eaux souterraines. Les pompes Grundfos SP sont toutes des pompes en acier inoxydable, disponibles en 3 qualités de matériaux. Elles conviennent aux forages de 4" à 6" et de 8" à 10". Les moteurs sont disponibles en 0,37-250 kW.
| Auto amorçant: | Non |
|---|---|
| Capteur pression: | Non |
| Champ d’application: | Eau sans particule |
| Classe énergétique: | Standard |
| Fabricant: | Grundfos |
| Fluide: | Eau propre sans particules solides |
| Fonction auto: | Non |
| Fonction dilacératrice: | Non |
| Groupe de produits: | Pompe de puits |
| Implantation: | Immergée |
| Modèle: | SP |
| Pilotage externe: | Non |
| Plage de température: | -15/+40°C |
| Version: | Simple |
Only our logged-in business customers have access to prices, availability and product documentation.
Only our logged-in business customers have access to prices, availability and product documentation.
Product specification
| Débit max. | 9 m³/h |
|---|---|
| Hauteur manométrique max. | 73 m |
| Longueur câble | 1,7 m |
| Pression nominale | 15 bar |
| Raccordement | 1"1/2 Femelle |
| Tension nominale | 3x400 V |
Only our logged-in business customers have access to prices, availability and product documentation.
Price information for this product available on request